Přispějte zde komentáři, vykouzlíte usměv na mé tváři :-)

Facebook - je to cesta do pekel?

20. července 2012 v 19:19 | Funny Monster |  Hlody

V dobách, kdy dospívali naši rodiče, o prarodičích ani nemluvě, měli naši vrstevníci mnoho zájmů, koníčků a trávili více času pohybem v přírodě, s přáteli a rodinou. Bohužel se dnešní mládež ubírá jiným směrem. Hned, jakmile přijdou ze školy, zavřou za sebou bránu kybernetického světa a bylo-li by to možné, zamknou ji a zahodí klíč. Netvrdím, že celá generace je závislá na sociálních sítích, ale znám velmi málo lidí, kteří odolali lákavému pokušení utéct pryč od reality. Už si nepovídáme, ale chatujeme a místo úsměvů píšeme smajlíky. Je to tak správně?

Myslím si, že lidé příliš snadno propadají závislostem. Už ani nezáleží na čem a jak rychle. Je snad závislost na facebooku módní trend? Každý chce, aby se jeho přátelům líbily fotky a "chytré" poznámky na zdi. Každý někdy hrál hry. A co takhle nejrůznější aplikace, které lákají zajímavými tituly. Například "Jak se budou jmenovat vaše děti?", "Datum vaší smrti" nebo "Na kolik procent jste krásná?" a spousta dalších. Stačí se ještě zmínit o chatu a rázem se z facebooku stává fenomén. Ale není absurdní trávit tolik času u nesmyslných her, aplikací a na chatu s lidmi, s nimiž se denně vídáme? V horším případě s lidmi, které jsme nikdy neviděli?

Řekla bych, že lidé spolu sdílí až příliš mnoho soukromí. Dá se to ještě soukromím nazývat? Oznámit světu, že jste právě snědli celou tabulku čokolády, je zbytečné a ponižující. Takže není potřeba psát si na zeď příliš osobní statusy, které se netýkají větší skupiny lidí. Uplatnění v tomto směru lze hledat například při zjišťování nějakých informací, kdy oslovujeme více lidí. Třeba "Nevíte, jaké otázky byly v tom testu z dějepisu?"

Zdá se mi, že nám v reálném životě dělá stále větší problémy řešení složitých situací s lidmi tváří v tvář. A myslím si, že za to právem viním facebook a podobné "vynálezy". Všechno, včetně hádek, omluv nebo dokonce vyznání lásky řeší čím dál více lidí v digitální podobě. Přičemž se jedná o věci, které by měly proběhnout mezi čtyřma očima. Tolik slov padne, aniž bychom rozumě zvážili jejich význam. Častokrát svůj význam ztrácí právě díky tomu, že jsou napsána. Dokážeme toho napsat opravdu mnoho. Ale umíme toho tolik říct? Od čeho máme schopnost řeči a intonace? Zkrátka, řekla bych, že je tohle cesta do pekel.

A aby toho nebylo málo, facebook není bezpečný. Hrozí nám ztráta dat, narušení soukromí, nakažení počítače viry… A vzpomeňme si, jak nám maminky říkávaly: "Nebav se s cizími lidmi!" to přeci neplatí jen na ulici.

Podle mého názoru nám facebook více vzal, než dal. Samozřejmě má řadu výhod. Můžete se domluvit s přáteli na schůzce, prohlédnout si fotky, seznámit se s lidmi z vašeho okolí (když to nejde jinak). Ale svůj účet už jsem si dávno zrušila. Přimělo mě k tomu právě tohle zamyšlení (čtvrtletní práce, mimochodem).V tomto článku jsem se zaměřila pouze na určitou skupinu lidí. Chci tím říct, že všechny hned nehážu do jednoho pytle ;-)
 


Anketa

Jste na facebooku?

Ano 78.6% (11)
Ne 21.4% (3)

Komentáře

1 Terka | 20. července 2012 v 19:24 | Reagovat

Máš naprostou pravdu, lidé se čím dál více od sebe odcizují, a to právě díky těmto sociálním sítím. Je to škoda, protože se náš opravdový život neodvíjí od počtu lidí, které máte přidané, a nebo podle toho kolik liků máme na profilovce. A na to někteří  lidé zapomínají.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.