Přispějte zde komentáři, vykouzlíte usměv na mé tváři :-)

Proč je pátek 13. nešťastný den?

13. července 2012 v 19:13 | Funny Monster |  Zajímavosti
Mnozí znás věří, že pověra, která se vztahuje k pátku 13. je skutečná. Jiní mají tento den naopak v oblibě a pro druhé je to den, jako každý jiný. Ale jak den s takovým datem získal tuhle pověst? Rozhodně to má své historické opodstatnění.

(více se dočtete v celém článku)


Není přesně známo, proč se k pátku 13. vztahuje tato pověra. Často se uvadí pád Templářů r. 1307. Byl to velmi bohatý řád uznávaný po celé Evropě. Zlom nastal, když začal francouzský král Filip Sličný připravovat akci na vyhlazení Templářů. Údajně ho k tomu vedlo, že mu Templáři nepřispěli na jeho válečné výlohy. Královi zástupci poté obdrželi tajné rozkazy k zatýkání Templářů, aby se mnozí z nich dočkali mučení. A to v pátek 13. října 1307.
Dále se také spekuluje o opodstatnění z náboženského hlediska a to nejen v Křesťanství. Pátek se stal již dávno smolným dnem. Ježíš Kristus byl ukřižován v pátek; spisovatel Chaucer ve svých Canteburských povídkách uvedl, že se v pátek dějí nešťastné věci: "...neštěstí se stalo v pátek..." A číslo třináct se také objevuje v náboženství: třináct apoštolů z nichž třináctý byl Jidáš, jablko utržené Evou v Biblické rajské zahradě a nabídnuté Adamovi, začátek Velké povodně, nebo Babylonské zmatení jazyků... A Seveřené se třináctky obávali, neboť jejich třináctý bůh byl Loki - lstivý prohnanec a záporňák většiny severských legend.
Staří římané číslo 13 považovali za znamení smrti a zkázy.
Ve Skandinávii přináší smůlu, když ke stolu zasedne 13 lidí.

Strachu z tohoto čísla se říká triskaidekafobie.
V mnoha hotelech prý chybí pokoj č. 13, u vysokých budov zase 13. podlaží.
Pátek 13. může být maximálně 3krát do roka (jako letos, nebo v roce 2009)

A sama mám s tímto datem nepříjemné zkušenosti. Nejedná se o nic zásadního, ale předchozí pátek třináctého se opravdu vyvedl.
Jezdím do školy vlakem a na ten mě v zimě vozí rodiče autem. Bylo myslím 7:02, když jsme spěšně naskakovali do auta. Vlak odjíždí v 7:05. Na zastávku to máme 4 km. To znamená, že byla potřeba jet celou cestu 80 km/h. Takové dopravní přestupky se nevyplací hlavně, když je namrzlá vozovka. A tak jsme zamířili na příští stanici vlaku. Celou cestu jsem se bála, abychom se v té rychlosti nevybourali. Seděla jsem na sedadle spolujezdce - na sedadle smrti! Křečovitě jsem k sobě tiskla školní batoh. A najednou nám přes cestu přeběhla černá kočka. Ještě k tomu z leva do prava :-D Vlastně jsem z toho měla srandu. Vlak jsme na další zastávce dostihli, takže to nakonec dobře dopadlo. Bála jsem se, aby se nestalo nic horšího. Na štěstí se opravdu nic horšího neodehrálo.

Ale dneska, když jsme jeli z Rakouska, míjeli jsme za hranicemi dopravní nehodu. Auto ve škarpě, ženská v šoku... Ale asi se nestalo nic vážného. Jen doufám, že to auto měla pojištěné :-D

A máte vy nějaký zážitek z pátku 13. ? Napiště ho do komentářů :-)

Funny Monster =P
 


Komentáře

1 Azzy | Web | 14. července 2012 v 9:25 | Reagovat

Mně se ještě nic hrozného na pátek 13. nestalo a když už něco, tak by se to stalo i tak :D zato 14. bývá horší :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.